מדד הדאקס הגרמני

מסחר במדד הדאקס 30

מדד ה-DAX 30 (הידוע בשם ה-Deutscher Aktienindex) הוא מדד הייחוס לשוק המניות הגרמני. הוא משקף את ביצועיה הכלכליים הכלליים של גרמניה ואת גישת המשקיעים כלפי המניות הגרמניות.
מדד הדאקס 30 נסחר בבורסת פרנקפורט של Deutsche Börse Group, שהיא העשירית בגודלה בעולם והשלישית בגודלה באירופה במונחי שווי השוק הכולל של המניות הרשומות. הדאקס משוקלל לפי שווי שוק ומודד את ביצועיהן של 30 החברות הגדולות והנסחרות ביותר בגרמניה, שהן 80% מסך כל שווי השוק בגרמניה.

ההיסטוריה של מדד הדאקס (DAX)

המדד החל עם ערך בסיס של 1,000 נקודות ב-30 בדצמבר 1987 ובמהלך השנים עבר פעמים רבות מיזוגים, פשיטות רגל, השתלטויות וארגונים מחדש, שהביאו לתדמית לא יציבה ולמוניטין שלילי בקרב המשקיעים.
דבר זה השתנה כאשר בין השנים 2003 עד 2007 הדאקס שבר שיאים.
המדד היה במגמת עליה במשך 1,587 ימים רצופים עם ערכים שעלו על 8,105 נקודות.
הפופולריות הגלובלית של החברות הגרמניות המרכיבות את ה-DAX 30 היא עמוד השדרה של הכלכלה הגרמנית. השם והמוניטין של DAX עזרו לצמיחתן הגלובלית והגלובליזציה של חברות אלו.

הרכב המדד דאקס 30

ה-DAX 30 גובש בשנת 1987 וכאמור, הוא מודד את הביצועים של 30 מהחברות הגדולות ביותר בגרמניה.
על מנת שהחברות יכללו ב-DAX 30, עליהן להיות רשומות ב-Prime Standard (בבורסה של פרנקפורט) ולפחות 10% ממניות החברה הרשומות צריכות להיות בידי הציבור, וכן עליהן לעמוד במספר קריטריונים אחרים כדי להיכלל במדד.
המדד נבדק על בסיס רבעוני על ידי מועצת המנהלים של הבורסה הגרמנית (Deutsche Börse) ומרכיביו יכולים להשתנות בהתאם לקריטריונים בסיסיים אלו. חברה יוצאת מהמדד כאשר היא מדורגת 45 או נמוך יותר בקריטריונים, שנובעים משווי השוק או מנפח הוראות מסחר נמוך.
מצד שני, אם הדירוג של החברה הוא 25 ומעלה מעל חברה בדירוג נמוך, החברה בדירוג הנמוך תוחלף בכניסה מהירה של החברה בעלת הדירוג הטוב יותר.

5 החברות המובילות המיוצגות ב-DAX 30 ומשקלן במדד (%)

החברות השקלול במדד (%)
Bayer 8.27%%
SAP 10.56%
Siemens 9.34%
Allianz 7.81%
BASF 7.98%

* הנתונים בטבלה מעודכנים נכון לדצמבר 2018

גורמים המשפיעים על המחיר הכולל של DAX 30

כמו מרבית המוצרים הפיננסיים הקיימים בשוק (מניות, אג"ח, מטבעות, סחורות וכו') מדד הדאקס מגיב ישירות לאירועים המתרחשים בעולם. אירועים כגון חדשות כלכליות, תסיסה פוליטית ואפילו אסונות טבע, המשפיעים על הביקוש במגזר התעשייתי של כל אחת מהחברות וכך על המדד בכללותו.
כאשר סוחרים במדד הדאקס, נהוג להתעדכן בנתונים כלכליים מגרמניה וכן מרוב אירופה, כגון מקומות עבודה שנוצרו, שיעור האבטלה, נתוני התמ"ג ומדדי ייחוס כלכליים אחרים.

*המידע המופיע לעיל נלקח מאתר investing.com
ייתכנו פערים בין הציטוטים המופיעים באתר זה לבין הציטוטים במערכת המסחר של החברה וזאת בשל תוספת המרווח שגובה החברה בגין מכשיר זה.

מסחר ב-CFD על מדד הדאקס עם אייטרייד

Atrade מכסה את השווקים הגלובליים ומעניקה כלי מסחר שיסייעו לך בקבלת החלטות מושכלות לגבי המסחר בדאקס.

  •  שעות המסחר של הדאקס הן בימים שני עד שישי 6:00-19:59 (GMT)
  •  DAX נע במרווחים של 0.50 אירו
  •  דרישת הביטחונות היא 2.5%
  •  המינוף המקסימלי הוא 1:40
  •  גודל המסחר המינימלי הוא עשירית (0.1) יחידות מדד, ה-דאקס מתומחר באירו
  •  מסחר עם אייטרייד- זירת סוחר מובילה (ע"פ דירוג Dun’s 100)
  •  מסחר בלונג או שורט
  •  פלטפורמת MetaTrader למסחר במחשב, בטאבלט ובמכשיר הנייד
  •  תמיכת לקוחות 6 ימים בשבוע, בשפה העברית