מהו מסחר ממונף?

מסחר ממונף הינו כלי המאפשר לסוחר לפתוח עסקאות בשווי הגבוה יותר מההון אותו החליט להפקיד.
מסחר ממונף נפוץ בקרב סוחרים וברוקרים ומהווה כיום כלי פיננסי מקובל מאוד למסחר בשוק ההון. במערכת המסחר, online trading, הסוחר מחליט מה גובה הפוזיציה שברצונו לפתוח. חשוב להבין, הבטוחות הנדרשות מלקוח בעסקה לא יפחתו מהשיעורים הקבועים בתקנות ניירות ערך (זירת סוחר לחשבונו העצמי), התשע"ה-2014 ואולם יכולות להיות בשיעור גבוה יותר וזאת על מנת לאפשר לסוחר למנף את הפוזיציה ולסחור בסכום הגבוה מההון שהיה לסוחר בפועל.

למה לסחור עם מינוף

קיימים מספר יתרונות למסחר עם מינוף, עד כדי כך שהוא הפך לכלי נפוץ בעולם המסחר:

  • המינוף מצמצם את שווי ההון שהסוחר נדרש להשקיע. במקום להשקיע את מלוא הסכום עבור נכס מסוים, הסוחר יכול לסחור על נכס בסיס עם הון הנמוך משווי הפוזיציה כמובן על פי שיקול דעתו, לדוגמה – אם לקוח בחר לסחור על נפט גולמי ולהפקיד בחשבון 1,000$, לצורך העניין על הנפט דרוש 5% בטוחות. מה שאומר, שהמינוף על הנפט הנו עד פי 20 מהבטוחות הפנויות בחשבון המסחר. לקוח יכול לבחור לקחת עסקה בגובה של עד 20,000$.
  • יש לציין כי ככל שהמינוף גבוה, כך גובר גם הסיכון לאובדן מלוא ההשקעה, משום שככל שהמינוף גבוה יותר, כך נדרשות תנודות קטנות יותר, המנוגדות לכיוון הפוזיציה של הסוחר, כדי שזירה תסגור את הפוזיציה.
  • באמצעות מסחר (trade) ממונף, נוצרת נגישות למכשירים, שעלותם יקרה יותר יחסית לגובה החשבון הקיים. כך נוצרת האפשרות לסחור במכשירים, שבאופן רגיל לא היה ניתן לסחור עליהם. כיום, מינוף משמש סוחרים רבים ואסטרטגיות מסחר רבות ומגוונות, אך יש לקחת בחשבון כי תחום זה כרוך בסיכון ממשי של אבדן מלוא כספי ההשקעה תוך זמן קצר.

דוגמה למסחר ממונף

דוגמה למסחר ממונף (הדוגמה להמחשה בלבד, אין לדוגמה כל אינדיקציה לקנייה או למכירה של אפיק מסוים) מחירה של אונקיית זהב הוא 1,500$. בחשבון המסחר של הסוחר הופקדו גם כן 1,500$. על הזהב, קיים מינוף של 1:100, זאת אומרת שכל גודל עסקה שיבחר הסוחר, הוא יידרש לאחוז בטוחות אחד. במידה והסוחר יבחר לקנות או למכור חוזה הפרשים על אונקייה אחת, הוא יידרש ל-15$ בטוחות (אחוז 1).
מה שאומר, שאם יבחר הסוחר לפתוח פוזיציה במלוא כספי ההשקעה, הוא יוכל לקנות או למכור 100 אונקיות ששוויין 150,000$.
כפי שהוסבר לפני כן, את גודל העסקה בוחר הסוחר, אך אחוז הבטוחות הנדרשות תמיד יישאר קבוע.


דרישת בטחונות
בחשבון המסחר נמצאת ההפקדה של הסוחר, המשמשת כבטחונות לעיסקה/לעיסקאות. יש לציין שלא ניתן להפסיד מעבר לסכום המופקד בחשבון המסחר.

מתי העיסקה נסגרת
בהמשך לדוגמה על מסחר בזהב, כאשר סוחר הפקיד 1,500$ ובחר לפתוח עסקה בשווי 150,000$, כל הכסף שהופקד בחשבון משמש לבטוחות פעילות ובמידה והעיסקה תלך נגדו, העיסקה תיסגר  באופן אוטומטי כאשר ללקוח ישאר בחשבון 10% מהבטוחות הפעילות (150$) וזאת כאשר הסוחר לא ביצע כל פעולה אחרת, המונעת את הסגירה האוטומטית תהליך זה נקרא margin call .

מסחר ממונף עם Atrade

Atrade מציעה מכשירים רבים, אשר לכל אחד מהם מינוף שונה העשוי גם להשתנות ממכשיר למכשיר. במערכת המסחר- MetaTrader4 תוכלו ליהנות ממינוף של עד 1:100. למרבית הצמדים במסחר מט"ח יש את המינוף הגבוה ביותר, כמו כן גם על הזהב – של 1:100, כלומר דרישת בטוחות של 1%. ברוב סוגי הסחורות המינוף הנו עד 1:20, כלומר דרישת בטוחות של 5% . המינוף במסחר במניות הנו עד 1:10, כלומר דרישת בטוחות של 10% וברוב המדדים המינוף הוא עד 1:40, שכן דרישת הבטוחות היא 2.5%. יש לציין, על מנת לוודא מה גובה המינוף במכשיר מסויים עליו ברצונך לסחור, יש להתעדכן בעמוד אינדקס מכשירים פיננסיים של אייטרייד או בתקנון החברה.

לצפייה בסרטון הדרכה על מערכת המסחר בנושא מינוף לחץ.

למידע נוסף אודות מסחר ממונף, אנא פנה אל נציגנו בשירות לקוחות ונשמח לעמוד לרשותך.