מהי מכירה בחסר (Short selling)?

המונח מכירה בשורט (Short), הידוע גם כמכירה בחסר מתאר פעולה המתבצעת בשוק ההון. בעבר, מכירה בשורט התנהלה באופן בו אדם שאל מניות מהברוקר שלו כדי למכור אותן ואחר כך לבצע את קנייתן במחיר נמוך. זוהי פעולה מורכבת המתבצעת בניסיון להרוויח מהפרשי המחירים שבין המכירה לקניה. היום, המונח שורט מתייחס למכירת מכשיר פיננסי מכל סוג ונמצא בשימוש נרחב בעולם המסחר בבורסה.

איך לבצע מכירת מניות בשורט ?

מכירה בשורט מתבצעת באופן שמשקיע שואל מניות של חברה מסוימת ממי שמחזיק בבעלותן, בדרך כלל דרך ברוקר או גוף מוסדי שיש בידיו כמות גדולה של ניירות ערך. המשאיל מקבל עמלה או ריבית על תקופת ההשאלה.
המניות השאולות נמכרות על ידי המשקיע במועד מסוים בעתיד, כאשר הוא מוצא לנכון לסגור את הפוזיציה בתקווה לרווח. כאשר המשקיע מבצע מכירת מניות בשורט הוא פועל מתוך אמונה ותקווה שהמחירים ירדו והוא יוכל לרכוש אותן במחיר נמוך.
הפעולה ההפוכה למכירה בשורט היא פעולת לונג (Long). בפוזיציית לונג, המשקיע רוכש את המניות כי הוא מאמין שמחירי המניות יעלו והחברה תמשיך להציג תוצאות טובות.

מהו הסיכון הטמון במכירה בשורט?

סוחרים רבים המבצעים מכירה בשורט משקיעים רק חלק מן הסכום כהון ואת היתרה משאילים מהגוף המוסדי שמחזיק במניות בתקווה להשיא תשואה מהפרשי המחירים, כאשר מחירי המניה ירדו. מכירה בשורט היא מסוכנת גם כאשר מסתמכים על מניות מושאלות. זהו מצב בו אוחז המשקיע חרב פיפיות, מצד אחד קיימת ציפייה להשיא רווח גדול מירידות המחירים אך מצד שני לספוג הפסד גדול מאד בעת עליית המחירים. באופן תיאורטי כאשר המשקיע פותח פוזיציית שורט הוא מסתכן בעליית מחירים של המניות כשפוטנציאל ההפסד שקיים בעסקה אינו מוגבל.

שורט סקוויז Short Squeeze

סיכון נוסף הטמון במכירה בשורט נובע מסביבת המסחר המונעת מכוחות הביקוש וההיצע. תופעה זו ידועה בשם שורט סקוויז Short Squeeze. מצב זה מתרחש כאשר מחירי המניות אינם מתנהגים כפי שהמשקיע בשורט ציפה ובמקום לרדת הם עולים באופן מפתיע.
כאשר מצב זה מתרחש, מתחילה להתבצע רכישת מניות מסיבית על ידי אלה המחזיקים בפוזיציית שורט כדי לסגור את הפוזיציה ולצמצם הפסדים. התופעה עלולה להתגבר וליצור פניקה בקרב משקיעי השורט. מכיוון שכולם ממהרים לבצע רכישות, הלחץ על המחירים גובר כלפי מעלה והמחירים עשויים לעלות עוד יותר גבוה.

שורט קאברינג Short Covering

זוהי פעולה שנועדה לסגור או לבצע גידור של פוזיציית השורט. פעולה זו נהוגה בקרב סוחרים מקצועיים בהיקפים גדולים ובקרב קרנות גידור. כאשר מוכר בשורט מבקש להשיא תשואה הוא חייב לבצע רכישה של המניה במחיר שהוא נמוך ממחיר המכירה בפתיחת הפוזיציה. לכן, הוא יבצע תהליך רכישה של המניה לצמצום החשיפה בפוזיציית השורט.
מהלך של שורט קאברינג מאפשר למשקיע להגן על ההשקעה מתנודתיות חדה או מפתיעה בזירת המסחר. פוזיציית שורט יחד עם שורט קאברינג מעמידה את המשקיע במצב ניטרלי בשוק עם אפשרות להשיא תשואה ממצבי השוק, גם אם היא מינימלית.

מכירה בשורט – מוסר וסיכון

ההיבט המוסרי השנוי במחלוקת של מכירה בשורט מעלה בקרב המתנגדים את הסוגייה, האם הגישה העומדת בבסיס האסטרטגיה נכונה. זוהי גישה שבעצם גורמת למשקיע לייחל לנפילתה של מניה ובכך לנפילתה של החברה המנפיקה אותה. מנגד, המצדדים באסטרטגיה זו טוענים שהמכירה בשורט מגדילה את האפשרויות של המשקיעים לפעול בהתאם לכוחות הטבעיים של הביקוש וההיצע. לטענתם שוק המסחר הוא מחזורי ואפשרויות תמיד עולות באופן טבעי למכירה ולקניה של מניות או מכשירים אחרים.
השימוש באסטרטגיית מכירה בשורט היא אסטרטגיה אגרסיבית המלווה בסיכון גבוה עבור המשקיע ועבור מצבו של השוק. במקרים קיצוניים, יכולים להיווצר מצבים בהם תיקוני שוק נורמליים יכולים להתדרדר לכדי שוק דובי עם נפילות מחירים לאורך זמן.

מכירה בשורט – מאפיינים

מכירת נכס ללא צורך בבעלות עליו. מכירה בחסר נותנת לסוחרים גישה למכשירים שבלעדיהם לא ניתן היה לבצע מסחר. ניתנת לסוחר האפשרות לנסות להפיק רווח מירידת שערים בערך של נכס מסוים גם מבלי שהוא מחזיק בבעלות עליו.
פעילות מכירה בזמנים של ירידות שערים. פתיחת פוזיציית שורט בפלטפורמת מסחר מאפשרת לסוחר לנסות להשיא תשואה גם במצבים בהם השווקים נמצאים בירידות.
מסחר אלקטרוני. מכירות וקניות מתבצעות באופן אלקטרוני ללא העברת נכסים פיזית. התשואה מתקבלת מהתנודתיות של מחירי הנכסים.
בקרה ושליטה על ההשקעות. מכירה בחסר מאפשרת שימוש בפקודות מסחר נוספות כדוגמת סטופ לוס ואחרות. אלה משמשות בידי הסוחר כאמצעי לשליטה ובקרה על השקעותיו.
מינוף ההשקעה. בפעולת מכירה בחסר כמו גם בקניית מכשיר פיננסי, מינוף ההשקעה על ידי פתיחת פוזיציה גדולה יותר מההון העומד לרשותו של הסוחר, תוך שיקולי אסטרטגיה וניהול סיכונים.
נזילות בשוק ההשקעות. האפשרות בשימוש במכשיר זה של מכירה בשורט יוצרת שוק נזיל, בשל העובדה שקיימים ביקושים למניות בעת ירידת מחירים.

.למידע נוסף אודות מכירה בחסר, אנא פנה אל נציגנו בשירות לקוחות ונשמח לעמוד לרשותך